24 Eylül 2015 Perşembe

ETKİLİ İLETİŞİM: SEN DİLİ - BEN DİLİ

Bu çağda artık iletişim ve ortak uzlaşı dilini bulmak çok önemli. İnsan yaşantısının kaçınılmaz ve önemli bir boyutunu oluşturan doğru iletişim için, hem kendimizi doğru ifade edebilmek hem dünyayı doğru algılayabilmek açısından 'sağlıklı iletişim' kurabilme becerileri geliştirebilmeliyiz.

SEN DİLİ: Bireyin kabul edilmeyen davranışları karşısında, suçlayıcı, yargılayıcı, değerlendirici, eleştirici mesajları içeren dildir. Suçlama içerir, yeniden konuşma isteğini engeller, karşımızdakini incitir, kırar, moralini bozar.

BEN DİLİ: Karşımızdaki kişinin kabul edilmeyen davranışları karşısında yaşadığımız duyguları dile getiren, suçlayıcı ve değerlendirici olmayan ben mesajlarını içeren dile ben dili diyoruz. Ben dilini konuşurken bende kalıyor, merkezimizi koruyoruz. O da bende anlaşıldığımızı hissediyoruz, değer veriyoruz - değerli hissediyoruz, saygı duyuyoruz - saygı görüyoruz. Duygularımızı içtenlikle, dürüstçe ifade ediyor, rahatlıyoruz, yakınlaşıyoruz.

Örneklerle konuyu somutlaştıralım:
S.D.  Toplantıda neredeydin?
B.D. Toplantıda seni göremeyince meraklandım.

S.D.  Bana çok ters davranıyorsun.
B.D.  Bana böyle davranmana üzülüyorum.

S.D.  Bana bağırma.
B.D.  Bana böyle sesini yükseltmene kırılıyorum.

S.D.  Çok dikkatsizsin, her zaman hatalarını ben düzeltiyorum.
B.D.  Sürekli yaptığın hataları düzeltiyor olmak beni çok yoruyor.

Bunlar İngilizce, Almanca değil her dile uyarlanabilen evrensel konuşma şekilleri. Tamamda benim gibi beyniyle dili arasında süzgeç olmayanlar ve tez canlı yapıya sahip olanların öğrenim süreci biraz daha zorlayıcı galiba. Uygulayabiliyor muyum, hayır. Öğrenciyim daha. Sorun odaklı sen dilini bırakıp, çözüm odaklı ben diline merhaba diyorum.
                                 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder