12 Ekim 2015 Pazartesi

KISA KISA TÜYOLAR 1


Biliyorum, duyuyorum of bu kadar şeyi hangi zaman, ne arada derede yapabilirim diye sızlandığınızı.  Aslında oturup düşündüğümüzde bunlar o kadar zaman alan hayat pratikleri değil. Yemek pişerken, telefonda konuşurken, beş on dakika erken kalkarak, birşeyi beklerken, televizyon seyrederken, iki muhabbet arası...

KAŞLARIMIZ : Kullanılmamış nemli bir diş fırçası (kaş fırçasıda olabilir) ile kaşlarımızı tarayıp, şekle sokabiliriz. Bunu hafife almayın öncesi ve sonrası arasında çok fark olduğunu göreceksiniz. Yüz demek kaş demek, kaş demek ifade demek. Yüze bakınca asıl ilk algılanan sanırızki gözlerdir, hayır aslında kaşlar ve onun ifademize kattığı anlamdır.

SAÇLAR: Temiz saçımıza bir ölçek sirkeyi, dört ölçek sodayla karıştırıp saçımızı ıslatalım. 15 dakika bekleyip duruladığımızda saçlarımızın daha parlak olduğunu görürüz.

BACAKLAR : Parlaklık istiyoruz fakat çok yağlıda görünmesini istemiyorsak, günlük vücut nemlendiricimiz içine üç beş damla bebe yağı veya tatlı badem yağı ekleyebiliriz. Hem cildimiz nemli ve daha sağlıklı görünür. Aslında en önemsiz görüp, en unuttuğumuz  bölge. İhmal yüzünden pul pul dökülmesi çok sık rastlanan bir durum.

AĞIZ KENARLARI: Günde iki üç kez sayısını kendi keyfinize göre belirleyebileceğiniz sayıda balon şişirmek, bize en hızlı geri dönüşü olan bir pratik. Bizi yorgun, sinirli  ve mutsuzmuş gibi gösteren en bariz nokta ağız kenarlarımızdaki derin çizgiler. Çizgilerin açıldığını veya çok derinse sarkmanın toparladığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Emin olun birileri ' sende bir değişiklik var, ama ne?' diyecektir. Kendimde ve arkadaşlarımda çok kereler şahit olmuşumdur. Sadece bumu, tabiki kocaman bir hayır. Zaman içinde diğer konularıda paylaşırız. Elbette sigara ve alkol tüketiminde bu çizgiler hem daha erken yaşta, hem daha bir derin olabilmekte maalesef. Hayat sizin, tercih sizin.

YÜZ : Yüzümüzü çok sıcak suyla değil, ılık yada soğuk suyla yıkayalım. Benim tercihim elbette soğuk su. Sıcak su yüzdeki gerekli olan sebum dengesini kurutabiliyor. Banyodan sonra açılmış olan gözeneklerde soğuk su ciltte resmen mühür etkisi yaratıyor. Tıkanmış gözenekler dış dünyadan kirleri, mikropları daha az alıyor. Sadece dikkat : Kuru ciltlilerde soğuk suyun, kış aylarında dahada kurutucu bir etkisi olabilir. Buda ciltte yanma sonrasında çatlama yapabilir. Pamuklu havluyla değil kağıt mendille kurulamak kesinlikle daha sağlıklı. Bekleme lüksünüz varsa kendi kendine kurumasını bekleyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder